gizli-dere
Gizli Dere Nedir?
14 Temmuz 2020
cati-sekilleri
Çatı Şekilleri
14 Temmuz 2020
duz-cati-malzemeleri

Koruyucu tabaka, çatı sistemini yukarı yönlü rüzgar kuvvetleri ve mekanik aşınmadan korur. Çok katmanlı çatı örtüsü sisteminde çatı agregası veya kırma taş agregadan, teras çatı sisteminde parke taşlarından yapılabilir.

 Drenaj tabakası, suyun çatı kanalarına serbestçe akışına izin verir. Çok katmanlı yapı örtüsü siteminde agrega tabakasından, serbest yerleştirilmiş tek katmanlı çatı örtüsü sisteminde kırma taş tabakasından, tamamen yapıştırılmış tek katmanlı çatı örtüsü sisteminin yüzeyinden veya teras çatı sisteminde parke taşlarının altında yer alan drenaj kumaşı veya boşluğunda oluşabilir.

 Membran çatı örtüsü çatının su geçirilmezlik tabakasıdır. Yağmur suyunu kanallara akıtmak için en az 1:50 eğimli yapılmalıdır. İki çeşit membran çatı örtüsü sistemi vardır. Çok katmanlı çatı örtüsü ve tek katmanlı çatı örtüsü sistemi.

 Çatı ısı yalıtımı.

 Nem tutucu, su buharının çatı örtüsü bileşenleri geçişini engeller. Genellikle ocak ayı ortalama dış hava sıcaklığının 4 derece altında ve kışın iç mekandaki nispi nemin 20 derecede % 45 veya daha fazla olduğu coğrafi bölgelerde nem tutucu kullanılması önerilir.

 Çatı döşemesi, beklenen yükleme koşullarında istenen eğimi koruyacak şekilde paslanmaz çelik sac gibi sağlam olmalı ve rijit ısı yalıtımı veya çatı membranın iyice yapışması için yeterince düzgün,temiz ve kuru olmalıdır.

Isı yalıtımı çatı bileşenleri arasındaki ısı akışına karşı gerekli dayanımı gösterir. Üç konumda yerleştirilebilir. Ahşap ya da beton karkasın altına, ana karkas ile çatı membranı arasına, çatı membranı üzerine.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir